Polski
PLN

Kolor odzieży medycznej i jego znaczenie

Chociaż w wyborze kolorystyki, jaką będzie charakteryzować się odzież medyczna, nie ma narzuconych zasad, nie da się ukryć, że wpływ danego kolory na pacjenta może mieć podłoże psychologiczne. Co symbolizują określone barwy?

Biel

Biel jest barwą kojarzącą się z czystością, higieną i niewinnością i nie da się ukryć, że jest głęboko związana ze środowiskiem medyczny. Biały fartuch medyczny zarezerwowany jest raczej dla lekarzy. Kolor ten noszą również na swoich uniformach pozostali pracownicy medyczni.

Czerwień

Czerwony fartuch medyczny, dzięki swojej energetyzującej barwie ma zdolność do skupiania uwagi i alarmowania. W czerwoną odzież medyczną ubierają się zazwyczaj pracownicy pogotowia ratunkowego, ale też personel SOR-u.

Niebieski i granatowy

Odzież medyczna w kolorze niebieskim/granatowym symbolizuje spokój, równowagę, ale też w przypadku ciemniejszych odcieni, podkreśla powagę i rangę. Fartuch medyczny w kolorze granatowym doskonale pasuje do ordynatora i szefa oddziału. Kolor błękitny możesz zobaczyć na uniformie przełożonej pielęgniarek. Niemniej jednak może nosić go w zasadzie każdy, komu tylko przypadnie do gustu.

Zielony

Kolor zielony jest barwą charakterystyczną dla personelu medycznego i pracowników gabinetów stomatologicznych. Zieleń to barwa nadziei. Odpręża oczy, działa wyciszająco i kojąco. Być może dlatego odzież medyczna w tym kolorze jest chętnie zakładana przez anestezjologów i osób współpracujących na salach operacyjnych.

Inne barwy

Kolor odzieży medycznej nie ogranicza się jednak do opisanych wyżej barw. Różowe sukienki medyczne i kolorowe, wielobarwne tuniki medyczne z printem dobrze sprawdzają się na oddziałach pediatrycznych, w których mogą rozbawić dzieci i odczarować trochę w ich oczach obraz poważnego lekarza.

Kolor odzieży medycznej dawniej

Chociaż w Polsce nie ma obecnie konkretnych przepisów narzucających podporządkowanie kolorów fartuchów do zajmowanych stanowisk i szpitalnej hierarchii, w niektórych placówkach nadal można spotkać się z niepisaną zasadą: stanowisko – kolor. Tym sposobem lekarz założy biały kitel, pielęgniarki wybiorą kolor niebieski, lekarze zabiegowi postawią na zieleń medyczną, a sanitariuszom zaleci się wybór granatowego kompletu. Dla ratowników medycznych zostanie wybrany kolor czerwony, a dla pracowników administracyjnych – żółty.

Jak widzisz, kolor odzieży medycznej miał niegdyś znaczenie w hierarchizacji personelu szpitalu. Obecnie, kolorowe sukienki i fartuchy medyczne dominują na szpitalnych korytarzach, a wybór ich barwy może oddziaływać na pacjentów – oczywiście tylko pozytywnie!

Skomentuj
Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.