Polski
PLN

Jak dbać o odzież medyczną - praktyczne wskazówki

Pranie odzieży medycznej

Dobra odzież medyczna jest wykonana z trwałych, oddychających dzianin. Nie jest jednak „nie do zdarcia”! Jeżeli nie będziesz przestrzegać podstawowych zasad konserwacji, Twoje ubrania medyczne zdecydowanie szybciej się niszczą i nie będą wyglądać tak dobrze, jak na początku.

Pranie odzieży medycznej może być jednak częste, a nawet powinno. Każdy z materiałów, z jakich zostały wykonane komplety medyczne ma jednak inne wymogi konserwacyjne. Aby sprawdzić, w jakich warunkach powinny być prane służbowe uniformy i czego nie można używać do ich konserwacji, sprawdzaj zawsze wewnętrzne metki.

Do prania odzieży medycznej nie używaj wybielacza. Nie mieszaj kolorów – fartuchy medyczne damskie i męskie w białym kolorze pierz z bielą, z kolei kolorowe spodnie, sukienki i bluzy medyczne damskie i bluzy medyczne męskie pierz zawsze z podobnymi kolorami. Do prania używaj specjalistycznych środków piorących, które zabijają bakterie i wirusy, nawet w niższych temperaturach. Dzięki temu unikniesz psucia odzieży praniem w 90 stopniach, przy tak samej skuteczności w usuwaniu patogenów w 60, a nawet 40 stopniach!

Prasowanie ubrań medycznych

Kolejnym z punktów, na jakie warto zwrócić uwagę, zagłębiając się w temat, jak dbać o odzież medyczną, jest jej prasowanie. Najlepszym sposobem, który zapobiega powstawaniu odbarwień i „prześwieceń” materiałów np.przy rękawach, jest prasowanie lekko wilgotnej odzieży medycznej, odwróconej na lewą stronę, żelazkiem z dużą ilością pary. Bardzo delikatną odzież możesz prasować z dodatkowym zabezpieczeniem, np. przez wilgotną ściereczkę, lub bawełniane płótno.

Prasowanie odzieży medycznej, podobnie jak jej pranie, powinno być dopasowane do wytycznych na metce. Żelazko nie powinno być za gorące. O wysokości temperatury prasowania informuje liczba kropek na symbolu żelazka na metce. Jeśli producent sugeruje zakaz prasowania odzieży medycznej, symbol graficzny żelazka będzie przekreślony.

Przechowywanie odzieży medycznej

Kolejnym z ważnych aspektów szeroko pojętej pielęgnacji odzieży medycznej jest jej właściwe przechowywanie. Fartuchy medyczne najlepiej przechowywać w suchym miejscu w stanie rozwieszonym na odpowiednim wieszaku. Bluzy, spodnie i koszulki medyczne można przechowywać złożone. Najlepiej jest wygospodarować oddzielną półkę na odzież służbową i nie mieszać jej z ubraniami na co dzień. Jeśli zostawiasz fartuch w pracy – pamiętaj, by zawiesić go w swojej szafce lub rozwiesić na oparciu krzesła.

Skoro już wiesz, jak dbać o odzież medyczną, pamiętaj również, że sama jej jakość ma w zasadzie najważniejsze znaczenie dla trwałości materiałów, ich odporności, utrzymywaniu kształtu i poczuciu komfortu jej noszenia. Odzież medyczna z naszej oferty to profesjonalne uniformy dla pracowników służby zdrowia, gabinetów kosmetycznych i fizjoterapeutów. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości materiałach, nowoczesnym designie i wielu fasonach do wyboru - koniecznie sprawdź naszą ofertę!

Skomentuj
Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.