Polski
PLN

Jakie cechy powinna mieć każda pielęgniarka?

Rola i funkcje zawodowe pielęgniarki są nieocenione. Zakres obowiązków pielęgniarki jest ściśle związany z jej rolą na oddziale. Na dyżurze można spotkać pielęgniarki opatrunkowe, odcinkowe itp. Jednak można uogólnić i zakres obowiązków pielęgniarki określić, jako całokształt spraw związanych z monitorowaniem zdrowia pacjenta, ścisłą współpracę z lekarzami, a także wszystkimi innymi pracownikami szpitala, przychodni lub innej placówki zdrowotnej.

Codzienne zadania pielęgniarki w szpitalu są bardzo różnorodne. Jest odpowiedzialna za przyjmowanie pacjentów na oddział, opiekę nad pacjentami, monitorowanie ich stanu zdrowia, podawanie leków i wykonywanie zabiegów zaleconych przez lekarza, sporządzanie dokumentacji medycznej, udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach i szeregu innych zadań wymagających odpowiedzialności i skupienia.

Rola pielęgniarki

Wszystkie funkcje zawodowe pielęgniarki mają realny wpływ na funkcjonowanie placówek medycznych i stan zdrowia pacjentów. W szpitalu – lekarz jest mózgiem, a pielęgniarka ciałem wykonującym postawione przez niego zadania. Nie oznacza to jednak, że kompetencje pielęgniarki nie wymagają zdolności analitycznych, wiedzy i podejmowania samodzielnych decyzji – wręcz przeciwnie.

Cechy dobrej pielęgniarki

Cechy zawodowe pielęgniarki to jednak nie tylko umiejętności merytoryczne i wiedza. Cechy dobrej pielęgniarki wychodzą poza zdobyte nauką i doświadczeniem zdolności. Dobra pielęgniarka to prawdziwe oparcie dla pacjentów – również psychiczne. Dobre samopoczucie pacjentów wspomaga i realnie przyspiesza proces leczenia. Prawdziwa specjalistka powinna zatem cechować się:

  • Empatią
  • Troską o pacjentów
  • Umiejętnością nawiązywania kontaktów
  • Szczegółowością i dokładnością
  • Umiejętnością radzenia sobie ze stresem (bardzo ważne!)
  • Sprawnością fizyczną
  • Poczuciem humoru

Jest również wiele innych cech dobrej pielęgniarki, które można z czasem wypracować. Do takich należy również doskonała organizacja pracy, umiejętność zarządzania czasem i chęć podnoszenia kwalifikacji, a także profesjonalna prezencja. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie cechy powinna mieć dobra pielęgniarka i jak ważne są one dla prawidłowego działania całej placówki. A szkoda!

Prezencja personelu medycznego

Warto również wspomnieć szerzej o wyglądzie personelu medycznego. Dobra pielęgniarka musi być wyposażona w profesjonalny, estetyczny i czysty uniform. W ofercie sklepów, których asortymentem jest odzież medyczna, można znaleźć kolorowe fartuchy medyczne damskie, wygodne i lekkie tuniki medyczne, a także cieplejsze bluzy medyczne damskie, które można zestawić ze spódnicą lub spodniami. Wszystkie one gwarantują spójny dla całego personelu, profesjonalny wygląd, który wzbudza zaufanie pacjentów.

Wiadomo już, jakie cechy powinna mieć dobra pielęgniarka. Budowanie pozytywnego wizerunku personelu medycznego w oczach pacjentów jest szczególnie ważne, by zwiększyć ich zaufanie, poprawić samopoczucie i stanowić wsparcie w trakcie leczenia.

Skomentuj
Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.