Polski
PLN

Fartuch medyczny wiązany czy zwykły?

Białe lub kolorowe fartuchy noszą zarówno przedstawiciele zawodów medycznych, jak i kosmetyczki czy fryzjerki. Czym różnią się poszczególne rodzaje fartuchów medycznych? Jaki fartuch medyczny: wiązany czy zwykły, o kroju tuniki lub sukienki, najchętniej wybierają lekarze i pielęgniarki, a jakie modele preferują pracownicy salonów?

Fartuch medyczny jednorazowy czy z materiału? Poznaj podstawowe różnice

W szpitalach i innych placówkach służby zdrowia personel używa dwóch rodzajów fartuchów. Te wykonane z materiału to standardowa służbowa odzież medyczna. Ma zupełnie inne zastosowanie niż fartuchy jednorazowe: materiałowe fartuchy zapewniają wygodę podczas codziennej pracy i są rodzajem eleganckiego stroju budującego profesjonalny wizerunek. Taka odzież medyczna nie chroni jednak w żadnym stopniu przed drobnoustrojami czy zanieczyszczeniami. Taką funkcję pełnią jednorazowe fartuchy z fizeliny, zakładane podczas wykonywania operacji i innych zabiegów. Większość lekarzy i innych specjalistów nosi na co dzień materiałowe fartuchy medyczne, a w razie potrzeby zakłada fartuch jednorazowy jako wierzchnią warstwę. Fartuch medyczny jednorazowy zawiązuje się z tyłu i z boków na troczki, dzięki czemu jego zakładanie i zdejmowanie odbywa się szybko, ale jego noszenie przez dłuższy czas nie jest wskazane. Materiał, z którego jest wykonany, trudno przepuszcza powietrze, co sprawia, że ciało może się przegrzewać.

Co dla lekarzy i pielęgniarek: fartuch medyczny wiązany czy zwykły?

Przedstawiciele zawodów medycznych rzadko spędzają cały dyżur za biurkiem. Ich praca ma najczęściej charakter fizyczny – lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści odwiedzają pacjentów w salach, wykonują zabiegi i badania. W takich warunkach konieczne jest zapewnienie sobie maksymalnej wygody na każdym kroku. Dotyczy to również ubrań: fartuch medyczny męski lub damski powinien być łatwy do zakładania i zdejmowania, a jego krój nie może ograniczać ruchów. Jaki fartuch medyczny: wiązany czy zwykły lepiej spełnia te kryteria?

Do noszenia na co dzień większość osób z personelu medycznego wybiera fartuchy zwykłe, o fasonach przypominających tuniki medyczne, sukienki lub – w przypadku odzieży dla panów – bluzy i marynarki, do których zakłada się spodnie medyczne. Fartuszek medyczny jest zapinany na wygodne w użyciu napy, a luźny krój: szerokie rękawy i brak wiązania w pasie zapewnia swobodę ruchów.

Biały fartuch medyczny nadal jest najczęściej wybierany przez personel medyczny, ale coraz powszechniej zastępują go kolorowe fartuchy medyczne. Zarówno panie, jak i panowie, mają szeroki wybór, jeśli chodzi o gamę kolorystyczną. Mogą zdecydować się zarówno na profesjonalnie wyglądające granaty i szarości, jak i poprawiające nastrój czerwienie i róże.

Wiązane fartuchy medyczne: kolorowe propozycje dla kosmetyczek i fryzjerek

Skoro w przypadku fartuchów medycznych najlepiej wybierać modele o kroju tunik, sukienek czy bluz, dla kogo w takim razie będzie odpowiedni fartuch medyczny wiązany? Taką odzież ochronną chętnie wybierają osoby pracujące w salonach fryzjerskich i kosmetycznych czy w obiektach SPA. Fartuszki wiązane przypominają krojem fartuchy kuchenne: są wiązane za pomocą troczków na szyi i w pasie, a z przodu znajduje się praktyczna kieszeń na drobiazgi. Dzięki wiązaniom fartuchy mają uniwersalne rozmiary – można łatwo dopasować je do każdej sylwetki.

Fartuszek medyczny wiązany nie chroni przed zabrudzeniami w takim stopniu, jak zwykłe fartuchy medyczne. Z tego powodu używa się go głównie podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich, gdzie narażona na zabrudzenia jest przede wszystkim przednia część ciała.

Dlaczego fartuch medyczny wiązany to dobry wybór dla personelu salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego? Spójna, jednolita garderoba wszystkich pracowników pozwala budować profesjonalny wizerunek wśród klientów. Takie fartuchy medyczne damskie budzą skojarzenia z czystością i higieną, a ich krój nawiązujący do sukienek retro i żywe kolory natychmiast poprawiają nastrój.

Skomentuj
Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.